Shtëpia e Bardhë tha të martën se ka informacion të detajuar që përshkruan përpjekjet ruse për të aneksuar territor shtesë ukrainas, duke përfshirë detyrimin e banorëve që të aplikojnë për nënshtetësinë ruse, duke e bërë rublën monedhën zyrtare dhe duke marrë kontrollin e rrjeteve të telekomunikacionit.

Zyrtarët rusë po rishikojnë planet për të aneksuar një numër rajonesh, duke përfshirë Kherson, Donetsk dhe Luhansk , duke instaluar zyrtarë përfaqësues për të mbajtur referendume të rreme për bashkimin me Rusinë për t’i përdorur si bazë për aneksimin e territorit, tha John Kirby, koordinator i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për strategjinë. komunikimit, gjatë një konference me gazetarët.

Lëvizjet e përshkruara nga Kirby janë të ngjashme me ato të ndërmarra nga Rusia në vitin 2014 kur aneksoi Krimenë.

Ndërsa aneksimi shtesë pritej kryesisht dhe është shpalosur deri në një farë mase javët e fundit, Shtëpia e Bardhë tha se po theksonte përpjekjet për t’i dërguar një sinjal presidentit rus Vladimir Putin se SHBA është në dijeni të planeve të saj. Kirby tha se nëse Rusia vazhdon, ajo do të bëhej “edhe më e keqe globale se sa është tani”.

“Ne thjesht donim t’ia bënim të qartë popullit amerikan atë që po shohim dhe t’ia bënim të qartë zotit Putin se askush nuk mashtrohet prej saj. Ne e dimë se ai thjesht po heq pluhurin nga libri i vjetër i lojërave nga 2014 dhe ne do ta shikojmë këtë nga afër, “tha Kirby.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qindra maqedonas para konsullatës në Manastir, kërkojnë pasaporta bullgare

Para konsullatës bullgare në Manastir, qindra qytetarë po presin në radhë për…

Tensionohen marrëdhëniet SHBA-Kore e Veriut

“SHBA po ndjek politika armiqësore ndaj nesh” Koreja Veriore ka kritikuar administratën…

Dy të rinj me origjinë nga Kosova arrestohen në Itali, dyshohet se planifikuan sulm terrorist

Një burrë dhe një grua me origjinë kosovare janë arrestuar me akuzën se janë…

Policia dënon 562 qytetarë për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar në mbarë shtetin 264 personave u janë dhënë…

Twitter-i vë në përdorim mekanizmin që mund të parandalojë postimet ofenduese

Kompania e medias sociale njoftoi se ka vendosur një opsion që mund…