Shtëpia e Bardhë u evakuua pjesërisht herët në mëngjes të mërkurën, pasi një dron thuhet se hyri në një zonë të kufizuar, duke bërë që agjentët e Shërbimit Sekret të kryenin një evakuim.

North Lawn u evakuua si masë paraprake dhe u vendos një bllokadë, por u hoq pas pak kohe, pa ndonjë pasojë të shkaktuar, shkruan Newsweek.

Anthony Guglielmi, shefi i komunikimit për Shërbimin Sekret të SHBA-së, shpjegoi situatën në Twitter të mërkurën dhe falënderoi njerëzit për mbështetjen e tyre ndërsa agjencia kryente punën e saj.

“Divizioni i Uniformuar i Shërbimit Sekret dhe ekipet e sigurisë teknike kryen evakuime paraprake pasi një dron kaloi në një zonë të kufizuar pranë Shtëpisë së Bardhë”, shkroi Guglielmi.

“Faleminderit të gjithëve për informacionin dhe mbështetjen pasi agjentët dhe oficerët punojnë për të vlerësuar situatën”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kërkonin ndihmë e para për shërim, Policia në kërkim të dy të dyshuarve për mashtrim

Policia e Kosovës ka identifikuar dy persona të dyshuar për raste të…

Sot protesta në Kumanovë “Drejtësi për Almirin”

Për sot janë paralajmëruar protesta kundër vendimit të Gjykatës Themelore të Kumanovës,…

Shefi i EULEX-it: Me veprimet karshi Ukrainës, Kosova po dëshmon se ku e ka vendin

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) sot…

Liderët botërorë mblidhen për krizën libiane

Liderë dhe zyrtarë të lartë qeveritarë, përfshirë kancelaren gjermane, Angela Merkel, presidentin…

Franca largon kufizimet e udhëtimit të brendshëm nga 3 maji

Kryeministri i Francës, Jean Castex, ka thënë se i kanë larguar kufizimet…