Qeveria e Shqipërisë ka miratuar në mbledhjen e kësaj jave ndihmën e Shqiperisë për tërmetin në Turqi në vlerën prej 1 milion euro.

Vendimi për donacionin 1 milion eurove nga qeveria shqiptare, në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti në Turqi, u bë me dije nga kryeministri Rama gjatë një bisede telefonike për një televizion turk.

Në emisionin dedikuar mbledhjes së donacioneve për tërmetin, Rama dhuroi në emër të shqiptarëve shumën prej 1 mln euro, raporton Euronews Albania.

Në fjalën e tij, Rama tha se Shqipëria nuk e harron ndihmën e dhënë nga Ankaraja kur u prek nga tërmeti i vitit 2019.

“Nuk do të harrojmë çfarë bëri presidenti Erdogan për vendin tonë në tërmetin e vitit 2019. Ne do të jemi me popullin turk. Ne si popull shqiptar duam të dhurojmë 1 milion euro”, tha Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zelensky: E kemi pastruar plotësisht nga rusët qytetin Lyman

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se qyteti Lyman në lindje të…

Politika të mbajë duart larg vetiung-ut në polici

Ministria e Brendshme tashmë ka filluar procedurën e  vetingut apo të verifikimit…

Fyerje ndaj Shqipërisë dhe simboleve kombëtare, dënohet me 8.6 vite burg Mondi Kolila! Tubimi u filmua edhe nga ekstremisti grek i vrarë, Kacifa

Gjykata e Gjirokastrës ka dënuar me 8 vjet e 6 muaj burg…

Gjermania fillon me transferimin e sistemit raketor Patriot në Poloni

Gjermania ka filluar procesin e dërgimit të sistemit të mbrojtjes kundërajrore Patriot…

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë dhe familjeve të tyre në këto çaste

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se me pikëllim të thellë…