Një shpërthim i madh në Gjermani dridhi shtëpitë në qytetin e Leverkusenit, e cila po raportohet se erdhi nga një aneks të asgjësimit të mbeturinave.

Imazhet e shpërndara në rrjete sociale treguan një re të madhe tymi që ngrihej në qiell. Zyra Federale për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmën e Katastrofave (BBK) paralajmëroi publikun të mbyllë dritaret e tyre dhe të qëndrojë brenda mes frikës nga gazrat e rrezikshme të rrjedhura. Një person shkroi në Tëitter se ndjeu se shtëpia e tyre po dridhej në Bergisch Gladbach, e cila është rreth 12 kilometra larg Leverkusen.

Aplikacioni paralajmërues, ‘’Nina’’, u bëri thirrje banorëve në rrethin e Bürrig të hynin brenda dhe të mbyllnin të gjitha dyert dhe dritaret, raporton Express.uk.

Aty thuhej: “Shpërthimi në Bürrig, niveli i paralajmërimit: rrezik ekstrem’’.

Sipas raporteve lokale, treguesi i parë është se shpërthimi ndodhi në një aneks të asgjësimit të mbeturinave në Bürrig.

Një re e madhe tymi e zezë mund të shihet gjithashtu nga Këlni – i cili është rreth 18 km larg nga Leverkusen, përcjell Klankosova.tv.

Sipas zjarrfikëses së Këlnit, aktualisht nuk ka asnjë rrezik në zonën e qytetit.

Radiostacioni lokal Radio Leverkusen thotë se kjo ndodhi rreth orës 9.30 me kohën lokale.

Por ata thanë se nuk mund të dërgojnë reporterë në vendngjarje pasi nuk e dinë nëse disa “substanca të rrezikshme” mund të kenë rrjedhur.

Ata thanë: “Aktualisht nuk është ende e qartë se çfarë lloj gazesh mund të kenë shpëtuar, ne do t’ju mbajmë të informuar”.

Ka raporte të pakonfirmuara të viktimave që janë djegur, po ashtu viktima dhe policia aktualisht po testohen për të parë nëse reja është toksike.

Shpërthimi i madh mund të ndihej deri në Bon – rreth 41 km larg Leverkusenit.

Sipas transmetuesit gjerman perëndimor, dëshmitarët thanë se kolona e madhe e tymit mund të shihet duke u ngritur mbi ambientet e kompanisë kimike Bayer.

Një strukturë depozitimi në uzinë besohet të jetë prekur.

Reja e madhe e tymit mund të shihet për milje sipas raporteve lokale.

Tymi thuhet se po lëviz drejt Lützenkirchen, Opladen dhe Rheindorf dhe një “erë e mprehtë” është çuar deri në Këln.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…