Një letër-bombë shpërtheu në ambasadën e Ukrainës në Madrid të mërkurën, duke lënë të plagosur një punonjës.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, tha: “Ambasada e Ukrainës në Spanjë mori një zarf. Gjatë kontrollit, zarfi ka shpërthyer në duart e komandantit. Komandanti ka pësuar lëndime të lehta dhe nuk ndodhet në spital, po marr ndihmën e nevojshme mjekësore. Nuk ka asnjë kërcënim për jetën e tij”, raporton “Politico”.

Asnjë personel tjetër i ambasadës në lëndua, dhe shërbimet spanjolle të autoriteteve të ligjit dhe zjarrfikësve nuk janë në vendngjarje.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, urdhëroi rritjen e sigurisë në të gjitha ambasadat e Ukrainës dhe i kërkoi Spanjës që të hetojë urgjentisht shpërthimin.

Ai tha se “kushdo që qëndron pas organizimit të shpërthimit të nuk do të ketë sukses të frikësimit të diplomatëve ukrainas apo të ndalojë vendosjen e tyre për rubrikën e grimcave dhe kundër agresi onit rus.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dimitrievski kërkon që Kumanova të vendoset në karantinë

Për shkak të numrit në rritje të të prekurve nga virusi Korona,…

Bërnabiq i reagon Borrellit pas kërkesës për heqjen e tyre

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq ka reaguar ndaj deklaratës së kryediplomatit evropian Josep…

Ndalimi i boksierëve kosovarë në Serbi, Kurti tregon hapin e rradhës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është deklaruar lidhur me ndalimin e ekipes…

Borrell: Diplomacia, rruga e vetme për zgjidhje të krizës midis Ukrainës dhe Rusisë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka mirëpritur vendimin e…

Plagoset një i burgosur në burgun e Idrizovës në Shkup

Gjatë ditës së djeshmë në burgun e Idrizovës në Shkup është therrur…