Presidenti bullgar Rumen Radev dekretoi të hënën shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare të 47-të, që hyn në fuqi më 2 gusht dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 2 tetor, tha të hënën kreu i Sekretariatit të Shtypit të Shtetit.

Me të njëjtin dekret Radev emëroi një kabinet të përkohshëm të kryesuar nga Galab Donev, një ish-ministër kujdestar i punës dhe politikës sociale. Anëtarët e kabinetit kujdestar dhe prioritetet e tij do të prezantohen zyrtarisht mesditën e së martës në administratën e Presidentit.

Dekreti i Presidentit u dha në përputhje me Kushtetutën, pasi “Vazhdo ndryshimin” nuk përmbushi mandatin e formimit të kabinetit, GERB-UDF e refuzoi mandatin dhe BSP për Bullgarinë gjithashtu hoqi dorë nga detyra.

Kabineti aktual, i kryesuar nga Kiril Petkov, dha dorëheqje më 27 qershor pas pak më shumë se gjashtë muajsh në detyrë kur humbi një votë mosbesimi më 22 qershor.

Mocioni u miratua nga opozita GERB-UDF dhe u mbështet nga të gjithë grupe të tjera parlamentare, duke përfshirë ish-partnerin e ndarjes së pushtetit TISP, ministrat e të cilit u larguan nga qeveria e koalicionit më 8 qershor.

Duke gjykuar nga sondazhet e opinionit, legjislatura e ardhshme do të jetë po aq e fragmentuar apo edhe më e fragmentuar se sa e tanishmja me shtatë grupet e saj parlamentare, dhe formimi i një koalicioni qeveritar ka të ngjarë të jetë një përpjekje e vështirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kërcënuan me armë përfaqësuesin e një partie, 1 i arrestuar dhe 2 në kërkim

Tropojë-Kërcënuan me armë zjarri dhe goditën me sende të forta një shtetas,…

Shpërthime të fuqishme në Kiev, forcat ruse godasin stacionin e metros

Në orët e para të mëngjesit të sotëm janë dëgjuar mëngjesin e…

E goditi me makinë dhe gjuajti me armë zjarri, viktima shpëton, kryerësi në mbajtje

Një burrë është arrestuar të premten në Gjakovë sepse dyshohet se tentoi…

Kuvendi nuk miraton rezolutën për të pagjeturit

Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme nuk ka miratuar rezolutën për…

Zelensky: Nuk do të ketë më negociata nëse Rusia organizon “pseudo referendume” në rajonet e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha të shtunën se nëse ukrainasit në qytetin…