Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar të Kosvës njoftojnë se paneli i Gjykatës së Apelit, sot më 16 janar 2023 e caktoi shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, për datën 2 shkurt 2023, në ora 14:00.

Më 18 maj të vitit të kaluar, Gucati e Haradinaj ishin dënuar nga Gjykata Speciale me 4 vjet e gjysmë burgim.

Në fjalën e tij, kryetari i trupit gjykues, Charles Smith, pat thënë se Gucati dhe Haradianj shpallen fajtor për pikat si: pengim i personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, frikësim gjatë procedurës penale, shkelje të fshehtësisë dhe zbulim të identitetit apo të dhënave personale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Çfarë është një ‘bombë e pistë’ që Rusia pretendon se Kievi mund ta përdorë në Ukrainë

Zyrtarët rusë pohojnë se Ukraina po planifikon të përdorë një “bombë të…

Një tërmet i fuqishëm godet Kinën jugperëndimore

Një tërmet i fortë tronditi pasditen e së hënës një pjesë të…

Si ndodhën tensionet politike Kurti-Borrell në Bruksel? (VIDEO)

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell,…

Vërejtën me dron qindra mina antitank dhe municion, ukrainasit hedhin në erë arsenalin e rusëve

Pamjet e filmuara nga ajri, shfaq shpërthimin masiv dhe tymin e zi…

Liz Truss do të kandidojë për kryeministren e ardhshme të Mbretërisë së Bashkuar

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss ka njoftuar se do të kandidojë…