Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së, Helga Shmid, tha se lufta kundër korrupsionit ka një rëndësi të jashtëzakonshme, sepse prania e tij  ndikon negativisht në shumë sfera në vend. Shmid tha se misioni është duke bashkëpunuar më Komisionin kundër korrupsionit për shumë çështje, si korrupsionin mjedisor, duke shtuar se motivojnë ministrin e brendshëm që të  depolitizojë dhe profesionalizojë policinë në mënyrë që uniformat të ofrojnë shërbimin më të mirë për qytetarët. Shmid këto deklarata i bëri në takimin me Ministrin për Punë të Jashtme Bujar Osmani, gjatë vizitës së saj në Shkup. Në këtë takim u diskutua edhe përgatitjet e Maqedonisë së Veriut për të kryesuar me OSBE-në në vitin 2023.

Një problem tjetër që prek të gjithë është edhe trafikimi i qenieve njerëzore, një problem që u përkeqësua gjatë krizës së KOVID-it, lidhet me krimin e organizuar dhe ne bashkëpunojmë me shumë vende për këtë çështje. Kjo nuk është një çështje që vetëm një vend mund ta zgjidhë”, tha Shmid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…