Shkupi sot është qyteti i dytë më i ndotur në botë, në listën e air visual. Para tij është vetëm Daka në Bangladesh.

Të dhënat nga stacionet matëse të cilësisë së ajrit të Ministrisë së Mjedisit, tregojnë se Shkupi dhe Kavadari mëngjesin e sotëm janë qytetet më të ndotura në Maqedoni.

Këto dy qytete kanë ngjyrë vjollce, gjë që tregon ajër shumë të ndotur.

Ajri në Kumanovë, Tetovë, Gostivar dhe Kërçovë poashtu është shumë i ndotur. Strumicë, Gjevgjeli, Koçani dhe Velesi ajri është mesatarisht i ndotur.

Ndryshe, Strumica dhe Tetova për dy ditë me radhë kishin ajër jashtëzakonisht të ndotur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Japonia ka shpallur mbylljen e shkollave në mbarë vendin për të ndihmuar…

Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne, në qershor mund të kemi takimet e para

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se do të marrë pjesë…

Alarmon Naim Miftari: Maqedonia po i vret shqiptarët, kjo është metoda që po e përdorin

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, ka…

Këshilli i Evropës: Shkelje marramendëse e të drejtave të njeriut në Ukrainë

Komisionerja e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatoviq…