Tabela në dy gjuhë, maqedonisht dhe shqip është shqyer nga muri i institucionit në ndërtesën e Fondit për sigurim pensional dhe invalidorë në komunën e Negotinës.

Ky veprim i paligjshëm ka ndodhur vetëm pak ditë pasi që ishte vendosur dhe se për këtë ka njoftuar përmes facebook, një parti e ashtuquajtur “Belomorska Partija”.

Sipas reagimeve në rrjetet sociale, arsye e këtij akti ka qenë gjuha shqipe dhe se me këtë sipas tyre po krijohet shteti binacional maqedono – shqiptar në Maqedoninë e Veriut.

“Negotina dhe Kavadarci treguan se sa vlejnë tabelat dygjuhëshe. Së shpejti do të marrin vesh ‘severxhanët’ se koha e tyre është e shkurtër në tokën maqedonas dhe se Republika e Maqedonisë do të jetë përgjithmonë”, thuhet në reagim.

Sipas mediave maqedonase që raportuan për këtë veprim, tabela të tilla në maqedonisht dhe shqip janë vendosur në komuna ku sipas regjistrimit të popullsisë shqiptarët janë vetëm 0,1 për qind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…