Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut e shkarkoi prokuroren speciale publike, Katica Janeva me 102 vota “për”, pa “të përmbajtur” dhe “kundër”. Për këtë vendim votuan “për” edhe 27 pjesëtarë nga komunitetet të cilët nuk janë shumicë.
Janeva është në paraburgim si e akuzuara e tretë për rastin “Reket”.

Në seancën plenare nuk u debatua për raportin e Këshillit të PP-së, por vetëm për propozimin e Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve për shkarkimin e Janevës.
Kuvendi, vendimin për shkarkim duhet ta dorëzojë deri tek Këshilli për prokurorë publikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…