Gjatë ngjarjes së sotme rreth fabrikës “Pekabesco” në Shkup, ku ishte i pranishëm edhe kryetari i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, gazetarët Ljupçe Zllatev dhe Predrag Kukiq u penguan të marrin pjesë në ngjarje dhe t’i bëjnë pyetje kryeministrit, njoftojnë nga SHGM.

“Sipas informacioneve që kanë mbërritur në SHGM nga kolegët gazetarë të pranishëm në ngjarje, një person i punësuar në agjencinë private të sigurisë ROTE u ka kërkuar kredencialet gazetareske, të cilat sipas dëshmisë së gazetarëve ua kanë treguar dhe theksojnë se i kanë marrë ftesë nga qeveria për këtë ngjarje. Por sigurimi i ka penguar të hyjnë në ngjarje, për të kryer detyrën e tyre gazetareske.

“Pas reagimeve të kolegëve tanë gazetarë për këtë incident, SHGM do të paraqesë ankesë në Odën e Sigurisë Private të Republikës së Maqedonisë së Veriut për zbardhjen e këtij incidenti për agjencinë e sigurisë ROTE”, njoftojnë nga SHGM.

Duhet të dihet, thonë nga atje, se anëtarët e agjencive private të sigurimit në asnjë rast nuk duhet të kufizojnë punën e gazetarëve dhe punonjësve të mediave që raportojnë, sepse në këtë mënyrë u mohohet edhe e drejta e informimit të qytetarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zelensky akuzon Rusinë për kryerjen e gjenocidit në Donbas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Moskën për kryerjen e një…

Turqi, 3 vaksina në fazën e provave njerëzore

Zv/presidenti turk, Fuat Oktay, ka bërë të ditur se studimet e shtatë…

Merkel: Nga 2008-ta Putin merret me pavarësinë e Kosovës

Ish-kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel, ka dhënë detaje për situatat e ndryshme…

VV: Këto janë pikat skandaloze të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë të arritur…

Korriku, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë

Korriku ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë, sipas…