Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, shqiptari Dritan Abazoviç, është vënë nën ruajtje speciale nga policia pasi dyshohet se është nën shënjestrën e një grupi të fuqishëm mafioz në vend.

Këtë e bën të ditur gazeta më e madhe në vend “Vijesti”, sipas të cilës, pesë oficerë policie janë të ngarkuar të shoqërojnë udhëheqësin e Lëvizjes Qytetare URA (GP URA), i cili është emëruar Zëvendës Kryeministër për Koordinimin e Shërbimeve të Sigurisë. Një burim nga “Vijesti” pretendon se Abazoviçit iu dha siguria bazuar në mendimin e shërbimit sekret malazez ANB.

Zëvendëskryeministri nuk është person i mbrojtur, sipas Vendimit të Qeverisë për përcaktimin e personave dhe lehtësirave të dhëna nga Drejtoria e Policisë.

Drejtoria e Policisë malazeze njoftoi se do të merrte masa të gjera për të përcaktuar nëse siguria e atij politikani kishte në plan të rrezikonte një nga krerët e klanit kriminal nga rajoni.

Partia që drejton Abazoviç bëri të ditur se sipas informacioneve të tyre, një klan rajonal kriminal donte të rrezikonte jetën e Abazoviç.

Disa media proserbe në Mal të Zi kanë bërë të ditur se Dritan Abazoviç është kërcënuar në rrjete sociale nga nacionalistët shqiptarë në Kosovë dhe Shqipëri, të cilët nuk e kanë përkrahur kalimin e kreut të URA me partitë e krahut serb në Mal të Zi, e sidomos deklaratat pro Kishës Ortodokse Serbe. Në rrjete sociale në fakt, kundërshtimet ndaj Dritanit kanë qenë të ashpra dhe e kanë quajtur tradhtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…