Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres gjatë vizitës në Bucha, tha: “Këtu, ju ndjeni se sa e rëndësishme është një hetim i plotë dhe llogaridhënia”.

“Unë e mbështes plotësisht gjykatën penale ndërkombëtare dhe i bëj thirrje federatës ruse që të pranojë të bashkëpunojë me ICC (Gjykata Ndërkombëtare Penale). Por kur flasim për krimet e luftës, nuk mund të harrojmë se krimi më i keq është vetë lufta”, tha ai.

Shefi i OKB-së është takuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyn me të cilin ka parë nga afër pasojat e luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish-agjenti i SHIK-ut përmend emrat e atyre që tradhtuan “Grupin e Kumanovës”

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari ka…

Borisov uroi Zaevin për rizgjedhjen e tij si Kryeministër

Kryeministri bullgar Bojko Borisov ia ka uruar Zoran Zaevit fitoren zgjedhore dhe…

RMV/Konfirmohet rasti i katër me Dellta, bëhet fjalë për persona të pavaksinuar

Një person nga Velesi është rasti i katërt në vend i konfirmuar…

Në Kombet e Bashkuara mohojnë se kanë urdhëruar stafin të mos përdorin fjalët “luftë dhe pushtim”, për situatën në Ukrainë

Kombet e Bashkuara kanë mohuar se stafit të tyre u është thënë…