Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë në një takim të delegatëve në Bruksel se blloku i sigurisë mbetet i bashkuar në mbështetjen e tij për Ukrainën.

Në takimin e parë që kur Rusia nisi pushtimin ndaj fqinjit të saj, Stoltenberg thotë se liderët perëndimorë i kanë ofruar një sasi masive mbështetjeje ushtarake Kievit dhe zotohet të vazhdojë këtë mbështetje, raporton BBC.

“Bota po e dënon këtë luftë të pakuptimtë”, thotë Stoltenberg. Aleatët dhe partnerët e NATO-s po vendosin sanksione të paprecedentë ndaj Rusisë dhe ne jemi të bashkuar në mbështetjen tonë për Ukrainën.

“Për shumë vite ne kemi trajnuar dhjetëra mijëra trupa ukrainase dhe kemi ofruar sasi të mëdha pajisjesh kritike për të ndihmuar Ukrainën të ruajë të drejtën e saj për vetëmbrojtje”.

“Që nga fillimi i pushtimit rus, aleatët kanë rritur ndjeshëm mbështetjen tonë për popullin trim ukrainas, qeverinë dhe forcat e armatosura me pajisje ushtarake, ndihmë humanitare dhe financiare dhe strehim për miliona refugjatë. Sot është edhe më e rëndësishme që ne të gjithë mbështesin Ukrainën”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Këshilltari i ministrit ukrainas publikon pamjet, thotë se tregojnë nisjen e raketave për në Ukrainë nga Bjellorusia

Raketat Iskander u lëshuan nga Bjellorusia në Ukrainë rreth orës 17:00, ka…

Zgjedhjet për parlamentin evropian, Shkupi shpreson të fitojë fryma pro-zgjerimit evropian

Vendet anëtare të BE-së fillojnë zgjedhjet për përfaqësuesit e tyre në Parlamentin…

Bomgartner: Në qershor do të organizohet konferencë e posaçme mes BE-së dhe vendeve të Ballkanit

Ambasadori i Francës në vend, Siril Bomgartner në ClickPlus në TV21 tha…

Qeveria shkarkon Paunovskin!

Në seancën e sotme Qeveria vendosi për shkarkimin e Drejtorit të Inspektoratit…

Shpërthen municioni në luftanijen e famshme ruse

Ministria ruse e Mbrojtjes ka bërë të ditur se rezervat e municioneve…