Jens Stoltenberg deklaroi për CNN se do të largohet nga posti i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s në tetor 2024.

Ai ishte vendosur të jepte dorëheqjen këtë vit, por me luftën në Ukrainë, aleanca e zgjati mandatin e tij me 12 muaj të tjerë.

I pyetur nëse ky vit është vërtet zgjatja e tij e fundit, ish-kryeministri norvegjez tha: “Po, kjo është zgjatja ime e fundit.

“Është një privilegj të shërbesh si sekretar i përgjithshëm i NATO-s dhe është jashtëzakonisht kuptimplotë, veçanërisht tani, kur ka një luftë të plotë në Evropë”.

64-vjeçari vazhdoi: “Ne kemi nevojë që Evropa dhe Amerika e Veriut të qëndrojnë së bashku dhe të jesh sekretar i përgjithshëm për të ndihmuar që kjo të ndodhë, ka qenë me të vërtetë një privilegj i madh.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prokurorja e rastit: Kemi katër dëshmitarë që mbështesin aktakuzën ndaj Pjetër Shalës

Ka nisur të mbahet seanca e radhës e Gjykatës Speciale ndaj ish-komandantit…

Prokuroria: Ruskoska ka bërë shkelje të rëndë, kërkohet shkarkimi i saj

Gazetar: Ardit Ramadani Pas ngritjes së procedurës kundër tre prokuroreve publike për…

Indi, shënohet numri më i lartë i rasteve ditore me COVID-19

India e cila është një nga vendet më të prekura nga COVID-19…

Theret me thikë një person në Pejë 41 minuta më parë

Një person është therur me thikë dje gjatë ditës në Pejë. Viktima…

Sllovenia përkrahë propozimin portugez për kontestin Maqedoni-Bullgari

Autoritet maqedonase i kanë drejtuar sytë kah presidenca sllovene e Bashkimit Evropian,…