Ministri federal për Evropën, Integrimin dhe Punë të Jashtme të  Republikës së Austrisë, Aleksandar Shalenberg, sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Shkup.

Siç bën të ditur MPJ, Shalenberg do të takohet me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov dhe më pas dy ministrat do të mbajnë konferencë për shtyp.

Në suaza të vizitës në vend, shefi i diplomacisë austriake do të pritet edhe nga presidenti Stevo Pendarovski, kryeministri Zoran Zaev dhe zëvendëskryeministri i angazhuar për Çështje Evropiane Bujar Osmani.

Në takimet pritet të shkëmbehen mendime për marrëdhëniet e përgjithshme politike dypalëshe, bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar midis Maqedonisë së Veriut  dhe Austrisë, si dhe perspektivat evropiane  të vendit tonë. Gjithashtu do të shkëmbehen edhe mendime për bashkëpunim rajonal, gjendja në EJL dhe çështje të tjera aktuale rajonale dhe ndërkombëtare, shtohet në kumtesën e MPJ-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…