Shtëpia e Bardhë tha se do të mbështeste çdo lëvizje të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Finlanda konfirmoi se do të bëjë një ofertë më herët të enjten, ndërsa Suedia pritet t’i bëjë jehonë këtij vendimi në ditët në vijim.

Vende të shumta e kanë mbështetur vendimin, duke përfshirë Gjermaninë, Francën dhe tani ShBA-në.

“Ne do të mbështesim një aplikim në NATO nga Finlanda dhe Suedia nëse ata aplikojnë”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Ne do të respektonim çdo vendim që ata marrin”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OBSH: Rastet e koronavirusit në Europë arrijnë gati 1 milion, javët e ardhshme ‘kritike’

Europa është në sytë e stuhisë së pandemisë COVID-19, me numrin e…

Rusia e ka humbur betejën për Kharkivin

Rusia e ka humbur betejën për Kharkivin, sipas një instituti amerikan. Instituti…

Sllovenia përkrahë propozimin portugez për kontestin Maqedoni-Bullgari

Autoritet maqedonase i kanë drejtuar sytë kah presidenca sllovene e Bashkimit Evropian,…

Johnson: Kjo është katastrofë! Kërkon mbledhje urgjente të NATO-s

Boris Johnson e ka quajtur katastrofë për kontinentin europian atë që po ndodh…

Ngjarja në Elbasan, ambasadorja Kim: Grupet e mbrojtjes së votës, të papranueshme

Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit amerikan u bënë…