Administrata e Joe Bidenit do të vazhdojë të ofrojë ndihmë të konsiderueshme ushtarake për Ukrainën “aq shpejt që ne mund ta dërgojmë atë” për aq kohë sa është e nevojshme derisa Rusia të ndalojë luftimet.

Kështu ka thënë të enjten për CNN, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimin strategjik John Kirby, përcjell Telegrafi.

“Ata po marrin aq sa mund t’i dërgojmë ne – aq shpejt sa mund t’i dërgojmë”, citohet të ketë thënë Kirby, duke treguar bisedën e Biden me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Sekretarin e Mbrojtjes, Lloyd Austin, me homologët në Bruksel në fillim të kësaj jave.

“Pra, ne po punojmë shumë, shumë fort”, tha ai, duke shtuar se ndihma po shkon “me shpejtësi rekord” dhe SHBA është në “bisedë të vazhdueshme” me Ukrainën.

Presidenti rus Vladimir Putin “nuk ka treguar prirje për të ndaluar luftimin” dhe për të negociuar me mirëbesim, dhe deri atëherë, “Ne do të jemi të përkushtuar për të ndihmuar forcat e armatosura të Ukrainës të mbrohen dhe të përpiqen të rimarrin territorin”, ka shtuar ai.

Kirby përsëriti se konflikti me Rusinë “mund të jetë një përpjekje e zgjatur”, por tha se ndihma shtesë nga Kongresi nuk është e nevojshme në këtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Takohen Pendarovski dhe Radev, flasin për marrëdhëniet dypalëshe

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski ka pritur sot në një takim të…

A e huqën Hiseni dhe Hasani temën e bisedës?

Kryetari i Komunës së Tearcës z. Isen Asani në zyrën e tij…

Mucunski: Më 18 qershor, një protestë e madhe popullore

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Timço Mucunski tha se Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së ka…

Gazetari Bozhinovski: Ka edhe një të vrarë plus tek rasti “Monstra”

Gazetari Zoran Bozhinovski në faqen e tij në Facebook ka shkruar se…

Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë mbi 30 tonë ushqime dhe ndihma mjekësore në Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një avion që transportonte më shumë…