Rusia po sulmon qytetet dhe fshatrat përreth Ukrainës lindore e që të dyja palët po e quajnë fazë të re të luftës pas humbjes së rreth 25% të fuqisë luftarake së dërguar në Ukrainë, sipas Pentagonit, raportoi AP të martën.

Kapja e rajonit të Donbasit ku flitet rusisht më shumë do t’i jepte presidentit Vladimir Putinit një fitore që i nevojitet shumë, duke e ndarë Ukrainën në dy dhe duke e privuar nga pasuritë kryesore industriale.

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov, ka thënë se raketat ajrore shkatërruan 13 lokacione të trupave ukrainase dhe armëve ndërsa artileria goditi 1260 objekte ushtarake ukrainase dhe 1214 trupa në 24 orët e fundit.

Një zyrtar amerikan ka thënë se rusët po ndërmarrin veprime për të përmirësuar aftësitë që të kryejnë operacione luftarake në Donbas dhe “po përgatiten për atë që besojmë se do të ketë ofensiva më të mëdha në të ardhmen”.

SHBA-ja vlerësoi se ushtria ruse ka humbur rreth 25% të fuqisë luftarake që ka dërguar në Ukrainë në fillim të luftës, kështu që ata po rimbledhin njësitë luftarake për të hyrë në Ukrainë. Zyrtari tha se rusët shtuan dy grupe taktike batalioni të tjera në 24 orët e fundit, në një total prej 78.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

160 të infektuar me virus, 3 viktima, 368 të shëruar gjatë në 24 orët e fundit

Nga Ministria e Shëndetësisë informojnë se në 24 orët e fundit janë…

Një e treta e amerikanëve nuk do të vaksinohen kundër COVID-19 – zbulohen edhe arsyet

Një e treta e amerikanëve nuk do të vaksinohen kundër COVID-19, tregojnë…

Blinken thotë se SHBA është e shqetësuar se Rusia mund të ‘përpiqet të ripërsërit’ pushtimin e Ukrainës si në vitin 2014

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se SHBA-të janë…

Rusia e ka humbur betejën për Kharkivin

Rusia e ka humbur betejën për Kharkivin, sipas një instituti amerikan. Instituti…

Tensionet mes Britanisë dhe Francës po rriten, britanikët kërcënojnë me hakmarrje rreth peshkimit

Britania e Madhe mund të urdhërojë ndaljen e më shumë anijeve franceze…