Një uragan i kategorisë 1 do të godasë kontinentin evropian rreth datës 13 shtator, i cili pritet të kalojë pranë Shqipërisë dhe Italisë. Ky është paralajmërimi që vjen nga Shtetet e Bashkuara.

Sipas një publikimi zyrtar të Qendrës Meteorologjike Amerikane, NOAA, uragani është i kategorisë së parë dhe do të vijë nga Atlantiku duke hyrë në Mesdhe, pranë Shqipërisë dhe Italisë.

Uragani i kategorisë së parë quhet stuhi ku era arrin deri në 153 kilometra në orë, raporton Newsdelivers, përcjell Klankosova.tv.

Pasojat maksimale të zonave të prekura nga kjo kategori janë dëmtimet e kufizuara të ndërtesave dhe pemëve, ndërsa në zonat bregdetare parashikohen përmbytje me ngritjen e ujit deri në 50 centimetra mbi nivelin e detit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusi: Njoftime për rreth 1,500 të arrestuar në tubimet për Navalnin

Një organizatë ruse që monitoron ndalimet me motive politike tha se policia…

Merret vendimi nga Arben Vitia: S’mund të shkoni në dasma pa qenë të vaksinuar

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe përfaqësuesi i Odës së Hotelerisë dhe…

Hyrja në lokale në Kosovë, vetëm me pasaportë shëndeti

Vitia: Vlen certifikata e vaksinimit ose testi PCR Si shumë shtete të…

Zgjedhjet në Shqipëri, PS në epërsi

Vazhdon numërimi i votave për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit në Shqipëri.…

Macron: Vendimtare, nisja e zbatimit të akordit Kosovë-Serbi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka përshëndetur akordin mes Kosovës dhe Serbisë…