Shtetet e Bashkuara mbajtën konferencë në Uashington dhe Pekin me diplomatë të huaj nga 40 vende, në lidhje me një balonë spiune kineze që hyri në hapësirën ajrore të SHBA në fund të janarit, zbuluan zyrtarë të lartë të administratës dhe diplomatë.

Zëvendës-Sekretarja e Shtetit, Wendy Sherman, informoi rreth 150 diplomatë të huaj në 40 ambasada, tha një zyrtar, ndërsa në Pekin ambasada e SHBA mblodhi diplomatë të huaj të hënën dhe të martën për të paraqitur gjetjet e SHBA në lidhje me balonën.

“Duam të sigurohemi që të ndajmë sa më shumë që të mundemi me vendet në mbarë botën, që mund të jenë gjithashtu të përshtatshme për këto lloj operacionesh”, tha një zyrtar i lartë i administratës.

Shfaqja e një balone spiune kineze mbi Shtetet e Bashkuara javën e kaluar, shkaktoi zemërim politik në Uashington dhe e shtyu Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken, të anulonte një udhëtim në Pekin ku që të dy vendet kishin shpresuar se do të rregullonin marrëdhëniet e tyre të tensionuara.

Një aeroplan luftarak i Forcave Ajrore të SHBA-së rrëzoi një balonë në brigjet e Karolinës së Jugut gjatë të shtunës, një javë pasi hyri në hapësirën ajrore të SHBA-së për herë të parë. Ministria e Jashtme e Kinës, tha se ishte një balonë moti që kishte dalë jashtë kursit dhe akuzoi SHBA-në për reagim të tepruar.

“Departamenti i Shtetit dërgoi gjithashtu informacione në lidhje me incidentin me balonë në misionet amerikane në mbarë botën, për t’i ndarë me aleatët dhe partnerët”, shtoi zyrtari.

Në konferencat në Pekin, Shtetet e Bashkuara paraqitën informacione për të treguar se balona, ​​e cila hyri në hapësirën ajrore të SHBA-së në ditët e fundit të janarit dhe fluturoi mbi objektet ushtarake amerikane, nuk ishte një balonë kërkimore e motit siç kishte thënë Pekini, por një aeroplan që përdorej për spiunazh, thanë diplomatët në Pekin që morën pjesë në diskutime.

Diplomatët në një konferencë në Pekin thanë se u ishte thënë se panelet diellore të balonës nënkuptonin se kishte nevojë për më shumë energji sesa një balonë meteorologjike, dhe se rruga e fluturimit të saj nuk ishte e sinkronizuar me modelet natyrore të erës. Zyrtarët amerikanë thanë se balona ishte e pajisur me timonë dhe helikë.

“Bazuar në informimet e SHBA-së, të kuptuarit tonë për balona të tilla dhe fakti që Kina deri më tani ka refuzuar të emërojë kompaninë ose subjektin që zotëron këtë balonë, e kemi të vështirë të besojmë se është një balonë civile”, tha diplomati.

Informacioni ishte i ngjashëm me atë që Pentagoni ndau me gazetarët, duke thënë se balonat ishin pjesë e flotës ajrore të Kinës që shkelte gjithashtu sovranitetin e vendeve të tjera.

Washington Post raportoi se ndërsa analistët ende nuk e dinë madhësinë e flotës së balonave, një zyrtar amerikan tha se ka pasur “dhjetëra” misione që nga viti 2018 dhe se balonat përdorin teknologjinë e ofruar nga një kompani private kineze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Restorantet do të fillojnë me punë të mërkurën?

Sipas burimeve të Alsat nga qeveria, kafiteritë dhe objektet tjera gastronomike nga…

Profesori amerikan, Williams: Specialja, mundësi për të sjellë drejtësi për të gjitha viktimat e luftës në Kosovë

Nuk janë të rralla rastet kur dëgjohen ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të…

Shtëpia e Bardhë: Presidenti Trump nuk është informuar për komplote ruse në Afganistan

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti Donald Trump nuk është informuar më…

Paralele / Kur serbi Bregoviq motivon shqipfolësit

Edi Rama në muzikë merr vesh aq sa edhe gomari i Muratit!…

26 raste të reja me koronavirus, shërohen edhe tre pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton  prej 330 testeve të realizuara gjatë 24 orëve…