Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, ka kërkuar nga institucionet e Kosovës që të fillojnë negociatat për  themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Në një përgjigje ekskluzive për Klan Kosovën thuhet se sipas Gjykatës Kushtetuese, themelimi i Asociacionit është obligim ligjor i Kosovës.

“Kjo gjithashtu nënkupton fillimin e menjëhershëm të negociatave për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar Marrëveshjen e Brukselit dhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur që Asociacioni duhet të krijohet, gjë që e bën themelimin e Asocaicionit obligim ligjor për Kosovën. Dështimi i vazhdueshëm i Kosovës për të zbatuar këtë obligim cenon parimin e sundimit të ligjit dhe dëmton reputacionin dhe kredibilitetin e Kosovës”, thuhet në përgjigje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Interesim i lartë për vaksinim, vetëm dje janë vaksinua mbi 13 mijë persona

Deri tani në Maqedoninë e Veriut janë aplikuar gjithsej 1.411.735 doza të…

Aleati i Putin: Rusia do të pushtojë sot Mariupolin

Një aleat kryesor i presidentit Vladimir Putin tha se forcat ruse do…

Gruaja shtatzënë nxirret e gjallë pasi qëndroi 12 orë nën rrënoja (FOTO)

Turqia është goditur nga një tërmet i fuqishëm mbrëmë. Lëkundje me magnitudë…

Kurti takohet me përfaqësuesit e Luginës, diskutohet për pasivizimin e adresave të shqiptarëve të Medvegjës nga Serbia

Me rastin e 14-vjetorit të Pavarësisë, Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetari i…

Shpallet non-grata diplomati rus

Shkeli në mënyrë të përsëritur masat anti-covid Pavarësisht paralajmërimeve për të mos…