Një zyrtar i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se SHBA-ja “po i vëzhgon nga afër” lëvizjet rreth Tajvanit

SHBA-ja i bëri thirrje për përmbajtje Kinës, e cila ka shtuar stërvitjet e saj ushtarake rreth ishullit të Tajvanit, transmeton Anadolu.

Sipas një raportimi të BBC-së, një zyrtar i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se SHBA-ja “po i vëzhgon nga afër” lëvizjet rreth Tajvanit pasi Kina nisi një stërvitje të përbashkët ushtarake të forcave tokësore, ajrore dhe detare pas vizitës së lideres tajvaneze Tsai Ing-wen në Amerikën Qendrore dhe SHBA.

Zyrtari i lartë ka theksuar se Shtetet e Bashkuara po i bëjnë vazhdimisht thirrje Kinës për ruajtjen e status quo-së dhe përmbajtje Kinës, ndërsa “kanë burime dhe aftësi të mjaftueshme për të ruajtur paqen dhe stabilitetin dhe për të përmbushur angazhimet e saj të sigurisë kombëtare”.

Komanda e Frontit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze (PLA) deklaroi se dje rreth Tajvanit u nis një stërvitje ushtarake e quajtur “Shpata e Përbashkët”, duke e rrethuar ishullin nga katër drejtime me gatishmëri luftarake.

Zhvillimi i fundit erdhi pasi Tsai Ing-wen u kthye në shtëpi të premten nga një udhëtim dhjetëditor në Amerikën Qendrore dhe SHBA, ku u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së Kevin McCarthy në Kaliforni dhe mori një çmim global të lidershipit nga një institut në New York.

Më herët të premten, Kina sanksionoi dy institucione amerikane, duke përfshirë Institutin Hudson, i cili i dha çmimin udhëheqëses tajvaneze, dhe Fondacionin dhe Institutin Presidencial Ronald Reagan, ku ajo u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së.

Pekini tha se këtyre dy institucioneve amerikane “u ndalohet çdo shkëmbim, bashkëpunim dhe aktivitete të tjera me çdo individ, universitet apo institucion në territorin e Kinës, duke përfshirë Hong Kongun dhe Makaun”.

“Duke shpërfillur përfaqësimet e përsëritura të Kinës dhe kundërshtimin e fortë, Shtetet e Bashkuara këmbëngulën të lejonin lideren e Tajvanit Tsai Ing-wen të ‘transitojë’ në Shtetet e Bashkuara për t’u përfshirë në aktivitete politike nga 29 deri më 31 mars dhe 4 deri në 6 prill 2023”, tha Ministria e Jashtme kineze.

Pekini e konsideron Tajvanin si “provincën e tij të shkëputur” dhe u ka kërkuar intensivisht kombeve të tjera që të shmangin marrëdhëniet e drejtpërdrejta me Taipein, i cili gëzon marrëdhënie të pavarura diplomatike me 13 vende.

SHBA-ja nuk e njeh Tajvanin si një komb të veçantë, por mban lidhje ekonomike dhe mbrojtëse me ishullin.

Në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së Nancy Pelosi në Tajvan vitin e kaluar, Kina kreu stërvitje masive ushtarake dhe gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujërat dhe hapësirën ajrore përreth Tajvanit.

Republikani Newt Gingrich ishte kryetari i fundit i Dhomës së Përfaqësuesve që udhëtoi në Tajvan, në vitin 1997.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OKB: 50 milionë njerëz i nënshtrohen skllavërisë moderne

Numri i njerëzve që bëjnë punë të detyrueshme, apo që janë të…

Shefi i diplomacisë austriake, sot në Shkup

Ministri federal për Evropën, Integrimin dhe Punë të Jashtme të  Republikës së…

Më shumë se 100 aeroplanë luftarakë fluturojnë rreth Tajvanit

Stërvitjet ushtarake të Kinës në gjashtë lokacione përreth Tajvanit, të cilat u…

Edhe një skandal tjetër i BIK’ut, mishin e kurbanit e shpërndajnë me vetura që i bartin kufomat

Prerja dhe shpërndarja e mishit nga BIK për festën e Kurban Bajramit…

BE pajtohet për sanksione të reja kundër Bjellorusisë

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian miratuan të hënën një seri sanksionesh…