Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka akuzuar Rusinë për kryerjen e krimeve të luftës në Ukrainë, duke thënë se ka “prova të qarta” që po ndodhin vepra të tilla.

Gjatë një konference për shtyp, Pentagoni tha se do të ndihmonte në mbledhjen e provave të mizorive, shkruan Skynews.

“Ne sigurisht shohim prova të qarta se forcat ruse po kryejnë krime lufte dhe ne po ndihmojmë në mbledhjen e provave për këtë”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Ai ka thënë se SHBA-ja do të kontribuojë në procesin hetimor, por shtoi: “Sa i përket asaj që do të dalë nga kjo, ky nuk është një vendim që do të merrte udhëheqja e Pentagonit”.

Në fillim të këtij muaji, Britania e Madhe dhe 37 vende të tjera referuan Rusinë te prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për të hetuar “krimet e luftës në Ukrainë” në referimin më të madh në historinë e GJPN-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shaqir Fetai ia llogaritë protokol të dobët Kryeparlamentarit turk Shentop, që nuk e ka paraparë vizitën e “reisit” për t’ia uruar detyrën e falcifikuar në krye të BFI-së

Me rastin e Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke, ne Republijën e…

VIDEO/Donika Gërvalla dhe Vjosa Osmani largohen nga mbledhja e LDK-së me forcë

Deputetja e LDK-së Donika Gërvalla dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës në…

Tetovë, vjehrrit rrahin nusen në syfyr

Një 23 vjeçare, banore e një fshati të Tetovës, mbrëmë (28-prill), njëzet…

Joseph tregon se si e sheh SHBA-ja Vuçiqin: Ai është problemi në Ballkan

Ai ka theksuar se ka marrë konfirmimin se qëndrimi zyrtar i Abazoviqit…

Trump i kërkon një gjykatësi në Florida të detyrojë Twitter-in për t’ia rikthyer llogarinë

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i ka kërkuar një gjykatësi federal në Florida…