Shtetet e Bashkuara të Amerikës që nga fillimi i vitit 2022 ka pasur 199 të shtëna masive.

Statistikat tronditëse u shpërndanë gjerësisht në mediat sociale pas një sulmi vdekjeprurës që ndodhi sot në shkollën fillore “Robb” në Uvalde, Teksas, ku mbetën të vdekur të paktën 19 fëmijë dhe dy të rritur, shkruan The News Democracy.

Sulmin e fundit besohet e kreu një 18 vjeçar, Salvador Ramos, tashmë i vdekur.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, tha se Ramos në mënyrë të tmerrshme dhe të pakuptueshme kreu të shtënat masive i vetëm përpara se të qëllohej për vdekje nga forcat e rendit.

Kujtojmë se vrasja e fundit masive vjen vetëm disa ditë pasi një person i armatosur hapi zjarr në një supermarket në Buffalo, Nju Jork.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Falja s’është e mjaftueshme për të mbijetuarit e sulmit me dron të SHBA-së në Kabul

Një ditë pasi ushtria e SHBA-së ka pranuar se një sulm me…

Reformimi i policisë amerikane

Trump nënshkruan vendimin pas trazirave që shkaktoi vrasja e Floyd Presidenti amerikan…

Kosnett: Duket se Aleksandar Vuçiq zgjodhi Vladimir Putinin në vend të Perëndimit, BE dhe SHBA ta keni parasysh

Ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett u është drejtuar Bashkimit Evropian dhe…

Grenell përplaset me asistentin e ish-presidentit Obama për Kosovën

I dërguari i presidentit amerikan Donald Trump në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell…

Trupat e viktimave nga zjarri, mbërrijnë në Tetovë

Sapo kanë mbërritur trupat e viktimave që humbën jetën nga zjarri I…