Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin të pranojë realitetin dhe të tërheqë trupat nga Ukraina, pasi presidenti rus për herë të parë e quajti konfliktin “një luftë”.

Agence France-Presse raportoi se që kur Putini nisi pushimin në shkurt, Rusia e ka quajtur zyrtarisht “operacion special ushtarak” dhe ka vendosur një ligj që kriminalizon atë që autoritetet e quajnë terminologji mashtruese.

Por në një konferencë shtypi të enjten, Putin përdori fjalën “luftë” pasi tha se shpresonte ta përfundonte atë sa më shpejt të ishte e mundur.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të premten:

“Që nga 24 shkurti, Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e botës e dinin se ‘operacioni special ushtarak’ i Putinit ishte një luftë e paprovokuar dhe e pajustifikuar kundër Ukrainës. Më në fund, pas 300 ditësh, Putini e quajti luftën ashtu siç është’.

“Si hap tjetër në njohja e realitetit, ne i bëjmë thirrje atij që t’i japë fund kësaj lufte duke tërhequr forcat e tij nga Ukraina”.

Departamenti i Shtetit tha se, pavarësisht nga terminologjia e Putinit, “agresioni i Rusisë kundër fqinjit të saj sovran ka rezultuar në viktima, shkatërrim dhe zhvendosje”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shaqir Fetai me mision – të hapë filiale të UDB-së në diasporën tonë

Pa kaluar akoma dy muaj, dolën sheshit të palarat e Shaqir Fetait…

Rusia dëbon 20 diplomatë çekë

Republika Çeke akuzon diplomatët rusë për shpërthimin e vitit 2014 Rusia ju…

Kurti: Vetëvendosje do t’i marrë 2/3 e votave në zgjedhjet e reja

Lëvizja Vetëvendosje është duke e mbajtur mbledhjen se 42-të të Këshillit të…

Osmani: BE-ja të kërkoj nga Serbia të ndalë retorikën e saj destabilizuese në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë të përbashkët me presidentin…

Dy persona gjenden të vdekur në banesat e tyre

Një person u gjet i vdekur në banesën e tij në rrugën…