Shtetet e Bashkuara “do të mbështesin përpjekjet diplomatike” të Kievit për të arritur një armëpushim dhe tërheqjen e forcave ruse nga Ukraina, kwshtu tha të mërkurën Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

“Nëse ka hapa diplomatikë që mund të ndërmarrim dhe që qeveria ukrainase beson se do të ishin të dobishëm, ne jemi të përgatitur t’i ndërmarrim ato, edhe pse vazhdojmë të mbështesim aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten. Por nëse Rusia tërhiqet dhe ndjek diplomacinë, ne jemi gati të bëjmë të njëjtën gjë. Ndërkohë, diplomacia jonë intensive me aleatët dhe partnerët vazhdon. Unë kam qenë pothuajse çdo ditë në kontakt me mikun tim dhe homologun tim Ministrin e Jashtëm të Ukrainës Kuleba. Dhe e kam bërë të qartë se ne do të mbështesim çdo përpjekje diplomatike të qeverisë ukrainase për të arritur një armëpushim dhe tërheqje të forcave ruse.”, tha ai.

Blinken njoftoi gjithashtu një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë, duke synuar 22 “entitete të lidhura me mbrojtjen” ruse, ndërsa Rusia po ecën përpara me pushtimin e saj në Ukrainë.

Subjektet që do të sanksionohen përfshijnë “kompanitë që prodhojnë avionë luftarakë, mjete luftarake këmbësorie, raketa, mjete ajrore pa pilot.
Blinken pati gjithashtu edhe një paralajmërim për Bjellorusinë, duke mbajtur përgjegjës regjimin e Lukashenkos si një  bashkëpunëtor në luftën e zgjedhur të Presidentit Putin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shtatorja e Adem Jasharit në Prizren do të dërgohet për rimodelim

Shtatorja e Adem Jasharit që është vendosur më 28 Nëntor pranë qendrës…

​Kurti: Reciprociteti ndaj targave të Serbisë nuk është provokues dhe as diskriminues

Kreu i Qeverisë Albin Kurti, ka folur serish rreth vendosjes së reciprocitetit…

Pfizer do të kërkojë miratim për pilulën kundër COVID-19

Kompania farmaceutike, Pfizer, ka thënë se pilula e saj antivirale për COVID-19,…

Reshitaj: AAK ka nevojë për reformë, nëse s’mund ta pranojnë nuk mund të jem pjesë e gabimeve të së kaluarës

Deputetja nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës e cila udhëhiqet…

Guvernatori rus akuzon Ukrainën për sulmin ndaj një depozite nafte

Guvernatori rajonal i qytetit rus Belgorod ka akuzuar ushtrinë ukrainase se ka…