Kremlini ka përdorur OKB-në për propagandë

Gjashtë shtete anëtare të OKB-së, SHBA-ja, Shqipëria, Franca, Irlanda, Norvegjia dhe Mbretëria e Bashkuar e kanë akuzuar Rusinë për përdorimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të përhapur propagandë se SHBA ka laboratorë të luftës biologjike në Ukrainë.

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit këto shtete deklaruan se këto akuza bëhen nga Kremlini për të justifikuar sulmin e saj të paprovokuar ndaj Ukrainës. Ambasadorët e shteteve perëndimore në një deklaratë të perbashkëet theksuan se Rusia dhe jo Ukraina zotëron prej kohësh një program të armëve biologjike në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe ka një histori të mirëdokumentuar të përdorimit të armëve kimike dhe biologjike në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield tha se afër kufirit të Rusisë me Ukrainën nuk ka laboratorë ukrainas të armëve biologjike por vetëm objekte shëndetësore publike të mbështetura nga qeveria e SHBA-së, Organizata Botërore e Shëndetësisë, qeveritë e tjera dhe institucionet ndërkombëtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohen dy tetovarë, dyshohet se kanë qenë të përfshirë në mashtrime

Nëpunës policorë të SPB Tetovë dje i kanë privuar nga liria B.M.…

Viti 2020 ishte i tmerrshëm për Evropën: Edhe 2021 nuk pritet të jetë shumë më i mirë

Duhet të mundoheni shumë për të gjetur dikë në Evropë që do…

Kurti sonte mbledh Këshillin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se Këshilli i Sigurisë së…

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

Ministria e Drejtësisë nuk pranon marrëveshje me ish të dënuarit në arrati…

Pjesëtari i FSK-së zë vendin e parë në garën “Ushtari më i mirë” në Kroaci

Në Poligonin Ushtarak “Eugen Kvaternik” në Slunj të Kroacisë, u mbajt Gara…