Rusia ka vendosur një divizion të sistemeve të saj të raketave të mbrojtjes bregdetare Bastion në Paramushir, një nga ishujt Kuril në veri të Paqësorit, disa prej të cilëve Japonia i pretendon si territorin e saj.

Masa është pjesë e një forcimi më të gjerë të mbrojtjes së Rusisë në rajonet e saj të gjera të largëta lindore, tha ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, pjesërisht në përgjigje të asaj që ai i quajti përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të “kontrolluar” Rusinë dhe Kinën.

Masa e Moskës vjen gjithashtu pas vizitave të nivelit të lartë të liderëve aziatikë në të dyja anët e luftës në Ukrainë.

Kryeministri Fumio Kishida i Japonisë, një aleat i ngushtë i SHBA-së dhe një rival kryesor kinez në Azinë Lindore, bëri një udhëtim të befasishëm në Ukrainë këtë javë, për të cilin disa vëzhgues thanë se ishte një përpjekje për të kundërshtuar vizitën shtetërore të presidentit kinez Xi Jinping në Rusi.

Lëvizja e Rusisë vjen pasi SHBA-ja rriti ndjeshëm praninë kohëve të fundit.

“Për të frenuar Rusinë dhe Kinën, Shtetet e Bashkuara po rritin ndjeshëm praninë e tyre ushtarake në rajonin e Azi-Paqësorit, duke forcuar lidhjet e saj politike dhe ushtarake me aleatët e saj, duke vazhduar të krijojnë një arkitekturë të re të sigurisë amerikane në këtë rajon”, tha Shoigu në një deklaratë.

Shoigu tha se sistemi Bastion do të forconte sigurinë ruse rreth zinxhirit të Ishujve Kuril, raporton AlJazeera, transmeton Klankosova.tv.

Japonia, një aleat i ngushtë i SHBA-së, pretendon katër ishujt jugorë Kuril, të cilët u kapën nga forcat sovjetike në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Çështja i ka penguar Moskën dhe Tokion të nënshkruajnë ndonjëherë një traktat paqeje që i jep fund zyrtarisht armiqësive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidentja e KE-së pritet në takim nga kryeministri Kurti

Pas këtij takimi, dy udhëheqësit do vizitojnë një kopsht në Prishtinë, ku…

Erëra të forta në Prizren, shkaktohen dëme materiale

Mbrëmjen e së martës Prizrenin e kanë kapluar erëra të forta. Televizionet…

Polonia fajëson Rusinë për sulmin kibernetik ndaj zyrtarëve të lartë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki tha se shërbimet sekrete të shtetit të…

Blinken kërkesë Lavrov: Përfundoni këtë luftë agresioni

Secretary of State Antony Blinken greets Russian Foreign Minister Sergey Lavrov before…

Kurti, letër falënderimi kryeministrit të Kroacisë: Kosova do të mbajë zemrën dhe derën hapur për miqtë si ju

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i ka dërguar letër falënderimi…