Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden njoftoi Kongresin të hënën për shitjen e planifikuar në Turqi të avionëve luftarakë F-16, një marrëveshje me vlerë deri në 259 milionë dollarë.

Marrëveshja shkon përpara me shitjen e paketës së modernizimit për avionët e Turqisë, pasi drejtuesit e komiteteve të kongresit të SHBA dhanë miratimin jozyrtar, shkruan Reuters.

Nëse miratohet nga Kongresi gjatë procesit të miratimit zyrtar, paketa do të ishte shitja e parë e madhe ushtarake në Turqi që Kongresi ka miratuar prej vitesh.

“Turqia është një aleat i vjetër dhe i vlerësuar i NATO-s,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një deklaratë. “Administrata Biden mbështet përpjekjet e Turqisë për të sjellë pajisjet avionike të flotës së saj F-16 në standard”, shtoi ai./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tsipras në Shkup: Kemi humbur shumë kohë, duhet ta kompensojmë

Kryeministrisë i Greqisë, Aleksis Tsipras po zhvillon një konferencë të përbashkët me…

Kurti takon Lajçakun: Të angazhuar për dialog parimor e të balancuar, që në qendër ka njohjen reciproke

Në kuadër të Forumit Ekonomik të Delfit, kryeministri Albin Kurti zhvilloi takim…

Shtyhet gjykimi për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Me kërkesë të mbrojtësit të të akuzuarit Nedeljko Spasojeviq, avokatit Faruk Korenica,…

Kryeministri i Malit të Zi: Ky është paralajmërimi i fundit

Kryeministri i Malit të Zi Dushko Markoviq paralajmëroi Mitropolitin Amfilohije të mos…

As presioni i SHBA’së nuk ia “la shenjë” BE’së karshi çështjes së liberalizimit të vizave

Raportuesja e BE’së për Kosovën, Viola Von Cramon, ka këputur sot shpresat…