Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden njoftoi Kongresin të hënën për shitjen e planifikuar në Turqi të avionëve luftarakë F-16, një marrëveshje me vlerë deri në 259 milionë dollarë.

Marrëveshja shkon përpara me shitjen e paketës së modernizimit për avionët e Turqisë, pasi drejtuesit e komiteteve të kongresit të SHBA dhanë miratimin jozyrtar, shkruan Reuters.

Nëse miratohet nga Kongresi gjatë procesit të miratimit zyrtar, paketa do të ishte shitja e parë e madhe ushtarake në Turqi që Kongresi ka miratuar prej vitesh.

“Turqia është një aleat i vjetër dhe i vlerësuar i NATO-s,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një deklaratë. “Administrata Biden mbështet përpjekjet e Turqisë për të sjellë pajisjet avionike të flotës së saj F-16 në standard”, shtoi ai./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Flasin Gardianët e Kombit

Nga faqja e fb Gardianët e Kombit Përshëndetje vëllezër dhe motraNga sot…

Franca hap hetimet për krime lufte ndaj shtetasve të saj në Ukrainë

Prokurori për anti-terrorizëm në Francë ka hapur tre hetime mbi krimet e…

Kurti: Nuk mund të vij as sonte

Lideri i LVV-së, Albin Kurti i ka bërë të ditur se sot…

Zaevi dhe Mickoski nesër përfundojnë izolimin

Dy liderët e partive më të mëdha politike, Zoran Zaev dhe Hristijan…

Spasovski: Diplomatët rus janë dëbuar për shkak se kanë dalë jashtë mandatit të tyre diplomatik

Ministria për Punë të Brendshme, Oliver Spasovski për “ClickPlus” tha se diplomatët…