Një e moshuar shpëtoi duke u kapur pas pemëve pasi u gjend në mes të valës së përmbytjeve që goditën papritur rajonet qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Pamjet janë xhiruar në Oklahoma. Asaj dhe dhjetëra banorëve të tjerë u erdhën në ndihmë ekipet e emergjencës. Përmbytjet dhe reshjet e dendura u shkaktuan nga 22 tornado që veç Oklahomës goditën edhe shtetet federale të Teksasit, Kansasit.

Të prekur nga përmbytjet janë mbi 22 milionë banorë të këtyre zonave, shumë prej të cilëve tornadot u kanë dëmtuar shtëpi e biznese. Por çuditë e motit nuk kanë të ndalur. Ditët e fundit të Majit kanë rikthyer reshjet e dëborës dhe temperaturat që mbërrijnë pranë zeros në Kolorado. Dëborë në këtë periudhë nuk kishte rënë prej të paktën 44 vitesh. Ky çrregullim i motit gjeti të papërgatitur veçanërisht drejtuesit e automjeteve dhe u bë shkak për dhjetëra aksidente rrugore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…