Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të vazhdueshme.

Zyrtar amerikanë të njohur thanë se raketat ATACMS me një rreze veprimi kanë deri në 300 kilometra, ku do t’i mundësonte Kievit të godiste objektivat ruse thellë pas vijës së frontit, raporton BBC.

E të premten, të paktën një raketë ukrainase goditi selinë e flotës ruse të Detit të Zi në Krime.

Megjithkëtë, një burim ushtarak ukrainas tha sulmi në portin e Sevastopolit u krye, duke përdorur raketa Storm Shadow, të cilat furnizohen nga Britania dhe Franca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

BE-ja njofton 500 milionë euro shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Bashkimi Evropian njoftoi ditën e sotme se ka miratuar 500 milionë euro…

Tabanoc, gjendet sasi e madhe parash tek shtetasi turk

Dje në vendkalimin kufitar Tabanoc, zyrtarë policorë të stacionit policor Tabanovc kanë…

Këshilltari i Çulevit rezulton pozitiv me koronavirus

Këshilltari i ministrit të Punëve të Brendshme, Naqe Çulev ka rezultuar pozitiv…

Policia vë në pranga autorin e regjistrimeve të paligjshme të kryera në një nga motelet e Shkupit

Policia vë në pranga autorin e regjistrimeve të paligjshme të kryera në…

Erdogan: Tërmeti i sotëm, fatkeqësia më e madhe që nga viti 1939

Presidenti turk Rexep Tayyip Erdogan ka thënë se tërmeti i së hënës…