Shtetet e Bashkuara i kanë dorëzuar Ukrainës qindra raketa Stinger, si pjesë e paketës së ndihmës prej 350 milionë dollarësh që i premtoi javën e kaluar administrata e presidentit amerikan, Joe Biden.

Zyrtarët e Kongresit i thanë NBC se SHBA kishte dorëzuar më shumë se 200 raketa gjatë ditës së hënë, raporton cnn.

Paketa përfshin gjithashtu raketa dhe municione antitank Javelin, të cilat qeveria ukrainase ka thënë se duhet të luftojnë avancimin e ushtrisë ruse.

Raketat Stinger mund të përdoren për të rrëzuar avionët. Gjatë Luftës së Ftohtë, qeveria amerikane furnizoi fshehurazi luftëtarët afganë të rezistencës me thumbues për të rrëzuar helikopterët rusë mbi Afganistan.

Gjermania njoftoi fundjavën e kaluar se po dërgon edhe 500 raketa Stinger në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shtetasit e Maqedonisë ja në cilët shtete mund të udhëtojnë pa test dhe karantinë

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut momentalisht pa test PSR për coronavirus dhe…

Revoltohet administrata gjyqësore: Në listën për vaksinim janë vetëm gjykatësit

Shoqata e Administratës Gjyqësore ka reaguar ndaj listës për prioritet vaksinimi, të…

Kryetari i Londrës ofron mbështetje për familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Londra është solidarizuar me familjet e prekura nga tërmeti i disa ditëve…

Shtatë të vdekur dhe 460 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 460…

Pasaportat e falsifikuara të kriminelëve, Ambasada e SHBA-së: Bashkëpunojmë me institucionet

Ambasada Amerikane në Maqedoninë e Veriut bashkëpunon me Ministrinë e Brendshme dhe…