Shtetet e Bashkuara i kanë dorëzuar Ukrainës qindra raketa Stinger, si pjesë e paketës së ndihmës prej 350 milionë dollarësh që i premtoi javën e kaluar administrata e presidentit amerikan, Joe Biden.

Zyrtarët e Kongresit i thanë NBC se SHBA kishte dorëzuar më shumë se 200 raketa gjatë ditës së hënë, raporton cnn.

Paketa përfshin gjithashtu raketa dhe municione antitank Javelin, të cilat qeveria ukrainase ka thënë se duhet të luftojnë avancimin e ushtrisë ruse.

Raketat Stinger mund të përdoren për të rrëzuar avionët. Gjatë Luftës së Ftohtë, qeveria amerikane furnizoi fshehurazi luftëtarët afganë të rezistencës me thumbues për të rrëzuar helikopterët rusë mbi Afganistan.

Gjermania njoftoi fundjavën e kaluar se po dërgon edhe 500 raketa Stinger në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dy persona nga Gostivari kapen me kokainë

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se pak para mesnate në rajonin…

​Osmani: Serbia e sotme vazhdon të ndjekë mentalitetin e Millosheviqit

Presidentja Vjosa Osmani ka akuzuar Beogradin zyrtar se po vazhdon të ndjekë…

Kryqi në Presillë të Krushevës me leje të Shaqir Fetait?!

Presilla, katund shqiptarësh, e rrethuar me katunde etnikisht maqedonase, shtrihet në komunën…

“Shqipëria do të bllokohet nëse nuk paguan”, Becchetti: Qeveria Rama më detyrohet 150 milionë euro

Biznesmeni italian Francesco Becchetti thyen heshtjen dhe flet për here të parë…

Sulmi kibernetik, Yuri Kim: Disa keqdashës u përpoqën të minojnë besimin në demokraci

Ambasadorja amerikane më Tiranë Yuri Kim ka shprehur shqetësimin për sulmet kibernetike…