Në Siri, pilotët rusë janë përpjekur të “provokojnë” avionët amerikanë, si pjesë e një “modeli të fundit të sjelljes më agresive”.

Këtë e ka bërë të ditur një zëdhënës i komandës qendrore amerikane, duke saktësuar se avionët ushtarakë të Moskës nuk po tentojnë të rrëzojnë ata amerikanë.

“Megjithatë, ato mund të çojnë në tërheqjen e Shteteve të Bashkuara në një incident ndërkombëtar,” shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia është kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror, thotë Ursula von der Leyen

Sjellja e Rusisë në Ukrainë dhe jashtë saj është kërcënimi më i…

Kosova e ekspozuar ndaj dezinformatave ruse dhe serbe – ekspertët e mediave thonë se kjo po ndodh për shkak të mungesës së edukimit medial

Nga Jehona Hulaj Që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, ka pasur…

Policia italiane ia konfiskon “arkitektit” të Putinit 141 milionë euro

Policia Financiare i ka konfiskuar pasurinë Lanfranco Cirillos, biznesmenit i cili njihet…

Vota është arma më e mirë e sovranit për të “vrarë” hajnat dhe kriminelët që shkatërrojnë shtetin

“Një gjë duhet ditur se këtu nuk i ka fajet vetëm ky…

Bëjeni anëtarësimin e Kosovës më të lehtë, i thotë Kurti NATO-s dhe BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për AFP rreth mundësisë së…