Severodonjecku po shndërrohet në një Mariupol të dytë. Një ndër qytetet më të industrializuara të rajonit të Luhanskut po përballet me sulmin e ashpër të artilerisë ruse. Ushtria ruse po përpiqet të marrë kontrollin e plotë të qytetit, pasi ka zbrapsur ukrainasit nga pjesa qendrore.

Rusët kanë rrethuar ukrainasit në uzinën kimike të qytetit, në vendstrehimet e të cilëve ndodhen po ashtu me qindra civilë. Mëngjesin e kësaj të Mërkure, skadoi afati i vendosur nga Moska që ushtarët ukrainas aty të dorëzohen. Rusët ofruan hapjen e një korridori humanitar për evakuimin e civilëve që ndodhen në vendstrehimet e uzinës, por ushtria ukrainase refuzoi me predha artilerie këtë ultimatum. Në vendstrehime ndodhen rreth 500 civilë, përfshirë edhe 40 fëmijë.

Bombardimet e ashpra nuk janë ndalur këto 24 orë, jo vetëm në Luhansk, por edhe në Donjeckun fqinj, të dyja rajone ku separatistët kanë shpallur pavarësinë nga Ukraina, e ku ushtria ruse pretendon se ka shkuar për t’i ndihmuar kundër ukrainasve. Janë bërë tashmë 4 muaj që banorët në lindje të vendit përballen çdo ditë me një situatë të tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një serbit në Vushtrri i sekuestrohen kallashë dhe municion

Hetuesit policorë kanë kontrolluar në një shtëpi dhe objekte përcjellëse në fshatin…

Foto/ Rama: “Mirëmëngjes dhe me këtë pamje nga Parku i rilindur i Liqenit të Tiranës, ju uroj një ditë të mbarë”

Parku i Liqenit është kthyer në hapësirën e preferuar nga kryeqytetasit edhe…

Omicroni në Kosovë, a do të ketë masa të reja?

Ministria e Shëndetësisë nuk do të ashpërsoj masat anti-COVID, ani pse në…

Viktima e dytë e incidentit të armatosur në Butel, ndërron jetë edhe Ergin Iseni nga Haraçina

Shkup, 19 maj – Ergin Iseni, 23 vjeçari nga Haraçina, nuk i…

Pamjet e filmuara me dron tregojnë tmerrin në Mariupol, vend ky që vazhdimisht granatohet nga rusët

Pamjet e filmuara nga ajri me dron në qytetin ukrainas Mariupol, tregojnë…