Analisti amerikan Daniel Serwer, në lidhje me rastin “Haraçi” dhe lidhjen e mundshme të prokurores speciale Katica Janeva, thotë se këto raste duhet të kenë epilog gjyqësor.

Ai thekson se ky rast mund të jetë proces që nuk do të përfundojë shpejtë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Mendoj se kryesore për momentin është që Qeveria të sqarojë se është e angazhuar për një gjykim të drejtë, edhe nëse duhet gjykim për ata që e kanë kryer krimin”, thotë për AIM, Daniel Serwer.

Për atë nëse ky rast mund të ndikojë mbi negociatat me BE-në, Serwer tha se kjo varet nga vetë Bashkimi Evropian.

“I takon Brukselit të vendosë nëse duhet të ketë shtyrje. Por jam i bindur që një angazhim i sinqertë dhe i qartë nga qeveria do t’i hapë rrugën hapjes së negociatave”, tha Serwer./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në Kizhevak të Serbisë gjenden mbetje mortore të viktimave të masakrës së Rezallës

Në Kizhevak të Serbisë është konfirmuar ADN-ja e mbetjeve mortore të zhvarrosura.…

Muajin e kaluar në Maqedoninë e Veriut inflacioni ka arritur në 14.5%

Paga mesatare mujore neto në maj 2022 për të punësuar është 31.407…

Sulm terrorist në Francë

Një person ka goditur një xhami në pjesën lindore të Francës, ndërsa…

Zelensky thotë se rusët kanë vënë mina kudo

Rusia po e gjen veten gjithnjë e më të shmangur nga komuniteti…

Kosova e siguron medaljen e parë, e argjendta mund të bëhet e artë

Kosova ka arritur të sigurojë tashmë një medalje në Lojërat Olimpike “Tokyo…