Serbia nuk do të ekstradojë në Bosnje të paditurin për krime lufte Dusko Kornjaça, komandanti i kohës së luftës i komunës Çajniçe, për të cilin Prokuroria e Bosnjë dhe Hercegovinës ka lëshuar një urdhër për vrasjet dhe persekutimin e joserbëve.

Kjo u konfirmua sot nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se Dusko Kornjaça është shtetas i Serbisë, ekstradimin e të cilit, sipas tij, e kërkon BH dhe opozita pro-perëndimore, por ai është një “mjek me reputacion”.

“Sipas cilit ligj më kërkoni të arrestoj serbët? Unë nuk do, dhe nuk kam të drejtë sipas asnjë ligji të Republikës së Serbisë”, tha Vuçiq, raporton b92.

Ai gjithashtu komentoi komentet se mbron kriminelët e luftës, “Unë nuk mbroj, por respektoj disa parime. Unë nuk do të dëgjoj më teoritë se Serbia ka më shumë kriminelë lufte. Unë nuk do, nuk do të kem një teori të tillë dhe ju nuk mund të më bëni asgjë”.

Sipas faqes së internetit të Gjykatës së BH-së, Aktakuza e ngarkon të Akuzuarin Dusko Kornjaça që në periudhën nga mesi i prillit 1992 deri në fund të qershorit 1992 në komunën e Shajniçes, si pjesë e një sulmi të përhapur dhe sistematik nga Mbrojtja Territoriale dhe Stacioni Policor i Komunës Serbe të Çajniçe, Shtabi, më vonë Komandanti i Shtabit të Luftës të Komunës Serbe të Çajniçe dhe Kryetari i Kuvendit Komunal dhe Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e të ashtuquajturës Territoret Autonome Serbe të Hercegovinës, si pjesëmarrës i ndërgjegjshëm në një ndërmarrje të përbashkët kriminale, planifikuan dhe urdhëruan persekutimin e popullatës joserbe nga komuna e Çajniçe.

Dusko Kornjaça jeton lirisht në Novi Sad prej vitesh, ku punon si mjek në një poliklinikë. /Telegrafi/

https://youtube.com/watch?v=d2IRISJUz_M%3Ffeature%3Doembed
Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vizita dyditore e Kryeministrit Kurti në Bruksel: Kërkohet harmonizim i interesave mes Kosovës e bashkësisë ndërkombëtare

”Mbi të gjitha, udhëheqësit e Kosovës duhet të dinë që në këtë…

Ukrainasit publikuan imazhe të dronit të rrëzuar, tallën keq me rusët

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave ukrainase publikoi në rrjete sociale fotografi të dronit…

Bie mbështetja mes republikanëve në Senat për ta shpallur fajtor ish Presidentin Trump

Republikanët në Senatin Amerikan duket se po heqin dorë nga mundësia për…

Haxhi këtë vit do të kryhet por vetëm nga muslimanët që jetojnë në Arabinë Saudite dhe që janë me kombësi të ndryshme

Lajm i fundit zyrtar: Haxhi këtë vit do të kryhet por vetëm…

Ndikimi i Listës Serbe në zgjedhjet parlamentare rrezikon demokracinë në vend, kërkohet reagim institucional

​Dyshimet se Lista Serbe e rriti iniciativën e Adriana Hoxhiqit po shihen…