Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të dielën e quajti vdekjen e civilëve në një qytet në veriperëndim të Kievit një “brutalitet” pas akuzave se ata u ekzekutuan nga forcat ruse në zonë.

“Është një brutalitet ndaj civilëve që nuk e kemi parë në Evropë për dekada. Dhe është e tmerrshme dhe është absolutisht e papranueshme që civilët të jenë në shënjestër dhe të vriten. Dhe thjesht nënvizon rëndësinë që kjo luftë duhet të përfundojë”, tha ai për CNN-në.

Trupat e të paktën 20 burrave civilë u gjetën të shpërndarë nëpër një rrugë në qytetin Bucha, në veriperëndim të Kievit, pas tërheqjes së forcave ruse nga zona në imazhet shqetësuese të publikuara nga AFP të shtunën.

CNN ka kërkuar një koment nga Ministria ruse e Mbrojtjes në lidhje me pretendimet për ekzekutimin e civilëve në rajonin e Kievit dhe pjesë të tjera të Ukrainës.

Stoltenberg tha, “Unë mirëpres fuqishëm” një hetim nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, e cila ka hapur një hetim për krimet e luftës në Ukrainë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Austria paralajmërim për disa vende të Ballkanit

Austria lëshoi një paralajmërim udhëtimi për disa vende të Ballkanit, pasi disa…

Biden do të urdhërojë sanksione ekonomike pasi Rusia njohu dy rajonet separatiste të Ukrainës

Shtëpia e Bardhë ka thënë se presidenti Joe Biden së shpejti do…

Fakte të reja për rastin “Alfa”! Agim Islami dhe Rexhail Qerimi janë dënuar me dëshmi të paligjshme

Agim Islami dhe Rexhail Qerimi janë dënuar mbi dëshmi joligjore dhe të…

Riker: Për hir të qytetarëve, partitë të jenë konstruktive

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Azi, Filip Riker porositi…

Rasti “Mafia”, VMRO: Mickoski ka pasur kontakte vetëm me Zaevin

VMRO-DPMNE-ja opozitare ka akuzuar ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovski për…