Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se Rusia po ballafaqohet me “sfida të mëdha” për t’u futur në kryeqytetin e Ukrainës, ku po pengohet si nga forcat e armatosura ukrainase ashtu dhe nga civilët që me tërë forcën po ju kundërvihen.

Ai theksoi se ishte pjesë e doktrinës ushtarake ruse për ta rrethuar shumicën e qendrave urbane dhe të bombardojë, por kalkulimet e Putinit nuk po dalin si i kishte menduar.

Madje Wallace ka shpjeguar sesi madhësia gjeografike e Ukrainës dhe numri i madh i popullsisë – prej 44 milionë banorë – ia bën shumë të vështirë punën Rusisë sa i përket okupimit.

“Kjo ndodh kur pasojat fillojnë të shfaqen”, tha Wallace për BBC, duke cituar përvojën ruse në Çeçeni, atë të Bashkimit Sovjetik në Afganistan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dialogu Kosovë-Serbi që nuk po përfundon

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian do të…

Uragani “Laura” godet SHBA, 6 viktima

Dëme të shumta materiale në jugun e vendit 6 viktima dhe dëme…

Eksperti për Ballkanin: Lajçak e Palmer gabuan rëndë kur folën për politikë me krerët e Kishës Serbe

Dyshja Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer erdhën në Kosovë dhe në Serbi…

Trump premton hakmarrje ndaj kreut të Facebook, Zuckerberg, “sapo të kthehet në Shtëpinë e Bardhë”

Donald Trump nuk e fshihte dje tërbimin e tij për vendimin e…

Kurti jep detaje për takimet e djeshme në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë detaje rreth takimeve të cilat…