Mjeku Mustafa Tahiri dhe Shpenza Arifi të cilët kanë qenë në ndërrim natën kur ka ndodhur zjarri në Spitalin modular dëshmojnë sot në Gjykatën e Tetovës mbi rastin tragjik.

Mjeku Tahiri tha se zjarri ishte përhapur për 10 sekonda dhe dhoma ishte shkrumbuar.

“Fillimisht kam tentuar të ndaloja zjarrin më batanijet e pacientëve e më pas dola për të kërkuar kofe me ujë që nuk gjeta”, tha Tahiri.

Më pas ai dëshmoi se kishe shkuar deri te Klinika infektive për të kërkuar ndihmë e derisa ishte kthyer e kishte parë gjithë modularin në zjarr.

“Atëherë e vetmja mënyrë për të ndihmuar ishte përmes dritares të ndihmoja. Nuk e mbaj mend nëse ka pasur portier te dera e Modularit apo jo sepse ne hynim nga hyrja e personelit”, u shpreh Tahiri.

Ndërkohë doktoresha Shpenza Arifi e cila ka qenë në ndërrim me mjekun Mustafa Tahiri tha se kishte kërkuar nga motrat që të sillnin aparate kundër zjarrit por nuk kishin gjetur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Francë, koronavirusi nxjerr në pah padrejtësitë sociale

Në një linjë telefonike për denoncimin e diskriminimit, Rafaelle Parlier dëgjon raporte…

Rusia kryen 35 sulme ajrore brenda një dite në Ukrainë

Në frontin e betejës, forcat e Moskës kanë nisur një sulm në…

Një grup të rinjsh serbë thonë se u sulmuan me armë në afërsi të Graçanicës

Njëri nga dy burrat e panjohur me motoçikleta ka qëlluar në drejtim…

Radio Evropa e Lirë kërkon ndihmën e Gjykatës Evropiane në përballjen me Moskën

Radio Evropa e Lirë/Radio Liria (RFE/RL), një ndër rrjetet e transmetimit ndërkombëtar…

ZPS kërkon që Veselit t’i vazhdohet paraburgimi, thotë se ekziston rreziku i arratisjes, pengimit të procedurave dhe kryerjes së krimeve tjera

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS), ka kërkuar nga gjykatësi i procedurës…