Gjykimi për rastin “Talir” e PSP-së, që ka të bëjë për financimin e paligjshëm të partisë së VMRO-DPMNE-së duhet të vazhdojë sot në Gjykatën Penale në Shkup.

Me kërkesë të palës mbrojtëse, seanca e kaluar ishte anuluar përshkak të mungesës së Prokurorit, Ristevski.

Në rastin “Talir” të akuzuar janë Nikolla Gruevski, Kiril Bozhinovski dhe Mile Janakievski të cilët ngarkohen për “keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe autoritetit” si dhe “pastrim parave”, si dhe Ilija Dimovski, Leko Ristevski dhge Elizabeta Zingarovska akuzohen vetëm për veprën “Pastrim parave”. Për veprën e njëjtë, si subjekt juridik me aktakuzë është përfshirë edhe vetë partia VMRO-DPMNE-së.

Seanca e parë për rastin “Talir” është mbajtur më 18 shkurt të këtij viti, mirëpo i njëjti është anuluar për disa muaj me radhë dhe ende është në fazën e parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sulmohen personat të cilët shpërndanin materiale propagandistike në Debresh

Banorët e fshatit Debresh u sulmua sot herët në mëngjes për shkak…

Zaev: Nuk do të lejojmë që Maksim Dimitrievski ta cilësojë qeverinë si regjim

Zoran Zaev thotë se gjatë 10 ditëve të fundit nuk ka pasur…

Konfirmohet ulja e dënimit për vrasësin e Almirit Aliut

Burime për Televizionin SHENJA, kanë bërë me dije se Gjykata e Apelit…

Nuk ka raste të reja me virusin korona në vend

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe konfirmoi se nuk ka raste të reja…

Anulohet seanca për konstatimin e dorëheqjes së Gruevskit

Seanca kuvendore për konstatimin e dorëheqjen së Nikolla Gruevski anulohet për në…