Kancelari gjerman Olaf Scholz i bëri thirrje të premten presidentit rus Vladimir Putin që të tërheqë trupat e tij nga Ukraina në mënyrë që të arrihet një “zgjidhje diplomatike” për luftën që filloi më 24 shkurt.

Gjatë një bisede telefonike një orëshe mes dy liderëve, Scholz dënoi sulmet ajrore ruse kundër infrastrukturës civile në Ukrainë dhe theksoi vendosmërinë e Gjermanisë për të mbështetur ukrainasit në sigurimin e aftësive të tyre mbrojtëse kundër agresionit rus.

“Gjermania është e vendosur të vazhdojë të mbështesë Ukrainën kundër agresionit rus”, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Scholz i kërkoi Putinit të tërheqë trupat ruse sa më shpejt të jetë e mundur, por presidenti rus e përdori thirrjen për të denoncuar “vijën shkatërruese” të Perëndimit ndaj Ukrainës, duke thënë se sulmet kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës ishin “të nevojshme dhe të pashmangshme”.

“Është vënë në dukje se forcat e armatosura ruse kanë shmangur prej kohësh sulmet me raketa me precizion të lartë ndaj objektivave të caktuara në Ukrainë, por masa të tilla janë bërë të nevojshme dhe të pashmangshme përballë sulmeve provokuese nga Kievi”, tha Kremlini në një deklaratë pas telefonata e parë mes Scholz dhe Putin që nga mesi i shtatorit.

Sipas Putin, Kievi është përgjegjës për shpërthimet që shkatërruan pjesërisht urën e ndërtuar nga Rusia që lidh Krimenë e aneksuar ilegalisht me kontinentin rus — dhe tha se prandaj Moska është brenda të drejtave të saj për të bombarduar infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Miliona ukrainas kanë mbetur pa energji elektrike gjatë muajit të fundit pasi forcat ruse kanë shtuar sulmet e tyre duke synuar impiantet e energjisë elektrike dhe infrastrukturën tjetër të energjisë me valë sulmesh me raketa.

Grupet humanitare kanë ndihmuar, për shembull duke ofruar tenda me ngrohje ku njerëzit mund të mblidhen për të qëndruar ngrohtë ndërsa afrohet pjesa më e ftohtë e dimrit dhe të mbushin telefonat e tyre. Dhe ka pasur asistencë edhe nga komuniteti ndërkombëtar, duke dërguar pajisje për të ndihmuar Ukrainën të rivendosë sa më shumë fuqi që mundet për popullatën civile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryediplomatja gjermane viziton Kosovën, takon Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, do të niset në mbrëmje (09.03)…

Kim Jong-Un ka vdekur? Tashmë e thonë edhe mediat kineze

Janë gjithmonë e më të shumta, dhe nga burime të ndryshme, zërat…

Spasovski: Qeveria nuk heqë dorë nga masat për festat e Pashkëve, me këtë shpëtojmë jetë

Qeveria nuk heq dorë as një pëllëmbë nga vendimet dhe masat të…

BDI-LSDM refuzojnë amendamentet e ASH-së për rritjen e pagave

Deputetët e BDI-së dhe LSDM-së janë shprehur kundër rritjes së pagave në…

Sa vlen fjala e dhënë për disa politikanë!

Alternativa shkel marrëveshjen e vitit 2020 Çdo ditë e më shumë rritet…