Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se presidenti rus Vladimir Putin ka frikë se “shkëndija e demokracisë” do të përhapet në vendin e tij, duke shtuar se ai po përpiqet të ndajë Evropën dhe të kthehet në një botë të dominuar nga sferat e ndikimit.

Në një intervistë për Merkur, Scholz tha në përgjigje të një pyetjeje nëse Putin do të pranonte afrimin e Ukrainës me Bashkimin Evropian, duke thënë se “presidenti rus duhet të pranojë se ka një komunitet në rritje të demokracive të bazuara në ligj në lagjen e tij”.

“Ai padyshim ka frikë se mos shkëndija e demokracisë do të përhapet në vendin e tij”, tha kancelari gjerman.

Ai vlerësoi gjithashtu se presidenti rus Putin dëshiron një Evropë të ndarë dhe një kthim në sferën e ndikimit, porse nuk do të ketë sukses.

Scholz paralajmëroi se rritja e çmimeve të energjisë ndoshta do të zgjasë për një kohë të gjatë dhe hodhi poshtë pretendimin e Rusisë se ka ndërprerë furnizimin me gaz pasi mungojnë pjesët e nevojshme rezervë për shkak të sanksioneve.

“Ky shpjegim nuk është bindës”, tha kancelari gjerman.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjithsej 710 pjesëtarë të aeroplanmbajtëses “Theodore Roosevelt” të infektuar me Covid-19

Nëntë marinarë nga bartësi amerikanë i aeroplanëve “Theodore Roosevelt” janë në spital…

Grupi Strategjik 6 i Ballkanit Perëndimor: ‘Ballkani i Hapur’ do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit

Projekti i ‘Ballkanit të Hapur’ do të konkurrojë negativisht me Procesin e…

Te i Madhi Zot arrinë vetëm përkushtimi i të devotshmit

Mesazh për Kurban Bajramin, 2021 Me të vërtetë, Ne të kemi dhënë…

Gjysma e Shkupit mbetet pa energji elektrike

Pasditen e sotme gjysma e Shkupit ka mbetur pa energji elektrike. Gjegjësisht,…

Rrufeja godet dy persona në plazhin e Ohrit

Dy persona janë dërguar në spital pasi janë lënduar nga rrufeja. Ngjarja…