Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, vlerëson se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ketë njohjen e pavarësisë së Kosovë.

Scholz thotë se është e paimagjinueshme që dy vende që nuk e njohin njëra-tjetrën të jenë pjesë e Bashkimit Evropian, njofton Klankosova.tv.

“Gëzohem që po vizitojë Kosovën si vendin e parë në turin tim dyditorë në Ballkan. Takimi i serishëm pas një muaji tregon sa të ngushta janë marrëdhëniet tona bilaterale”.

“Me rëndësi për Kosovën është që dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian të çohet përpara. Kosova dhe Serbia përmes një marrëveshje gjithëpërfshirëse të çojnë në zgjidhje politike. Dialogu është rruga që i hap Kosovës perspektivën evropiane. Një marrëveshje politike mes dy vendeve është një kusht i rëndësishëm edhe për perspektivën e të rinjve në Kosovë. Marrëveshja duhet të zgjidhë edhe çështjen e Kosovës në fund sepse është e paimagjinueshme që dy vende që nuk e njohin njëra tjerën të bëhen pjesë e BE-së. Të dyja palët duhet t’i qasen njëra tjetrës”, tha Scholz.

Mes tjerash, Scholz tha se i dërguar i BE-së për dialogun Kosovës-Serbi, Miroslav Lajçak, e ka mbështetjen e plotë të Gjermanisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pesë viktima dhe 119 raste të reja me Covid-19, shërohen 297 pacientë

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot për 5 pacientë të vdekur dhe 119…

Kosovë: Burgim deri në 10 vjet për zjarrvënie të qëllimshme

Si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë rajone të ndryshme të Kosovës…

MPB me detaje për vrasjen në Çair

Sonte në SPB Shkup është raportuar për të shtëna me armë zjarri…

Video e shpërthimeve në një spital në jug të Ukrainës

Një video e publikuar nga mediat e huaja, tashmë e konfirmuar sipas…

90 persona që dyshohet se u helmuan në Deçan u trajtuan në Spitalin e Pejës, 62 nga ta fëmijë

Që nga e shtuna 90 persona të cilët dyshohet që u helmuan…