Kancelari gjerman Olaf Scholz pas vizitës që e realizoi në Irpin, në periferi të Kievit, tha para gazetarëve se Irpini dhe Bucha janë simbol i mizorisë së paimagjinueshme të luftës ruse.

Ky është udhëtimi i parë i Scholzit në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në këtë vend.

“Shkatërrimi brutal në këtë qytet është një kujtesë se kjo luftë duhet të përfundojë”, tha Scholz në një postim të bërë në Twitter.

E presidenti rumun Klaus Iohannis që gjithashtu po viziton Kievin, ka shkruar në Twitter se Rumania kërkon “të gjithë përgjegjësit rusë të dalin para gjykatës ndërkombëtare”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zaev: Për ne, kryetar i BFI-së është ai të cilin e përcaktojnë ligjet e Bashkësisë

Kryeministri Zoran Zaev ka reaguar lidhur me zhvillimet e një dite më…

Vota është arma më e mirë e sovranit për të “vrarë” hajnat dhe kriminelët që shkatërrojnë shtetin

“Një gjë duhet ditur se këtu nuk i ka fajet vetëm ky…

KSL: Nëse nuk plotësohen kërkesat – protesta nga 26 prilli

Punonjësit e administratës publike do të dalin në rrugë në qoftë se…

Shtegu për biçikleta në Tetovë bëhet objekt tallje në rrjetet sociale

Në vend të fjalëve të mira dhe lëvdatave, shtegu i biçikletave në…

Greqia vaksinë me detyrim për disa kategori

Mitsotakis: Punonjësit e shëndetësisë dhe të azileve, të parët Greqia ka vendosur…