Kancelari gjerman Olaf Scholz u deklarua duke arritur në samitin e BE-së në Bruksel, se Bashkimi Evropian duhet të përcaktojë shpejtësinë me të cilën vendet e Ballkanit Perëndimor, Ukraina, Moldavia dhe Gjeorgjia do t’i afrohen BE-së.

Sipas Scholz, integrimi i këtyre vendeve në BE duhet të jetë i suksesshëm, por kjo nënkupton sipas tij, që këto vende të përmbushin kritere si shteti i së drejtës, kushtet demokratike dhe ekonomike.

“Kjo vlen për të gjitha vendet dhe të gjitha vendet po bëjnë përpjekje. Por ne nuk duhet të lejojmë që historia të përsëritet,” theksoi ai, duke shtuar se 20 vjet më parë në Selanik, BE u bëri një premtim vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe se ” Të gjithë menduan se këto vende do të anëtarësoheshin për një periudhë prej dy deri në tetë vjet, por 20 vjet më vonë kjo nuk ndodhi”.

“Tani duhet të jemi shumë të qartë për shpejtësinë e integrimit dhe ne vetë duhet të sqarojmë vendimet tona personale”, tha Scholz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Marina e SHBA-së do të transportojë disa anije luftarake në Detin e Kinës Jugore

Marina e SHBA-së do të dërgojë dy transportues aeroplanësh dhe disa anije…

Përfshihet nga flakët banesa në Gjirokastër, humb jetën vajza 12-vjeçare

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Gjirokastër mbrëmjen e dielës, ku…

Prononcimi i kryetarit të Gjykatës Themelore në Tetovë bëhet virale në rrjetet sociale, komentuesit e tallin! (Video)

Nuk ka dyshim se çdo politikan gabon gjatë paraqitjes së tij në…

Shokante, Saraji vatër e re e virusit

Sipas informacioneve zyrtare të Ministrisë së Shëndetsisë të cilat i siguroi derveni.info,…

Pink: Vuçiqi informon partinë për dorëheqje, shkak “presionet” e Perëndimit për Kosovën

Presidenti i Serbisë dhe lideri i SNS-së, Aleksandar Vuçiq u tha bashkëpunëtorëve…