Rusia ka një rezervë prej 630 miliardë Dollarë të grumbulluara nga rritja e çmimeve të naftës dhe gazit. Por duke qenë se këto para ruhen në valuta të ndryshme si Dollarë, Euro, Stërlina si dhe ar, një sanksion i Perëndimit për bankën qendrore të Rusisë e ndalon Moskën të ketë akses në të.

Për shkak të sanksioneve të ditës së hënë, Rubla ruse ra me 40% krahasuar me Dollarin amerikan.

Will Walker-Arnott, një specialist financiar, u shpreh për “BBC” se “Rusia po shëndërrohet në një klasë të ulët ekonomike, e izoluar konsiderueshëm nga sistemi financiar global”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Së shpejti del nga botimi “Tradhëtia dhe komploti i Shaqir Fetait në kohë pandemie”

Këto ditë, respektivisht, me rastin e njëvjetorit të uzurpimit politiko-partiak të Bashkësisë…

Serbia rrit masat e sigurisë në kufirin me Maqedoninë e Veriut

Tela me gjemba u vendosën në kufirin ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe…

Zëdhënësi i Kremlinit thotë se takimi Zelenskyy-Putin është i mundur

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, citohet nga mediat ndërkombëtare të ketë thënë…

Rusia shton praninë luftarake në Detin e Zi mes thellimit të tensioneve me Ukrainën

Dy anije luftarake ruse kaluan ngushticën e Bosforit për të shkuar në…

Rusia shpall non-grata një diplomat të Maqedonisë

Rusia ka shpallur non-grata një punonjës të Ambasadës së Maqedonisë së Veriut…