Sanksionet kundër oligarkëve, bankave dhe bizneseve ruse mund të hiqen nëse Rusia i jep fund pushtimit të Ukrainës, tha sekretarja e jashtme britanike.

Duke folur për Sunday Telegraph, Liz Truss tha se sanksionet do të mbaheshin nëse presidenti rus do të sulmonte përsëri.

Truss tha se një “njësi negociatash” ishte krijuar në Ministrinë e Jashtme për të ndihmuar bisedimet e mundshme të paqes.

Ndërsa trupat e Kremlinit vazhdojnë të luftojnë, komentet e saj mund të shihen si një nxitje për Vladimir Putin për të ulur humbjet e tij dhe për të ndërmjetësuar një marrëveshje me Ukrainën.

“Këto sanksione duhet të hiqen vetëm me një armëpushim dhe tërheqje të plotë, por edhe me angazhime se nuk do të ketë agresion të mëtejshëm”, tha ajo.

“Dhe gjithashtu, ekziston mundësia për të pasur sanksione të shpejta nëse ka agresion të mëtejshëm në të ardhmen”.

Ajo vjen pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha se ndalimet e udhëtimit dhe ngrirja e aseteve “nuk janë të dizajnuara për të qenë të përhershme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Moska dhe ideja e rikthimit në formatin G-8

Takimi i nivelit të lartë i Grupit të Shtatëshes përmbylli punimet në…

Këshilli i komunës së Çashkës votoi nismën për hapjen e paraleles shqipe në shkollën fillore “Todor Janev”

Me 7 vota pro dhe 3 kundër në Komunën e Çashkës u…

Pejë: Administatorit i ndahet mirënjohje me gabime

Alain Le Roy, ish-administratori i UNMIK-ut në Pejë, është shpallur qytetar nderi…

Nishani: Basha të dorëhiqet, dështoi të sjellë ndryshimin

“Të shprehet nëse e njeh apo jo rezultatin e zgjedhjeve” Ndryshe nga…

ASH-AAA me 5 ankesa në KSHZ për Komunën e Dibrës

A do të ketë sërish rivotim në Dibër, pasi që Aleanca për…