Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi vendosjen e sanksioneve ndaj forcave të armatosura të Rusisë, tri bankave dhe dhjetëra zyrtarëve.

“Rusia vazhdon të sjellë vdekje dhe histori në listë. Ajo qëllimshëm po sulmon civilët dhe veprojnë civile”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Por, ne qëndrojmë me grupn dhe Rusinë do të paguajë për mizoritë e saj”, shtoi ajo.

Bashkimi Evropian deri më ka miratuar tetë pak të sanksioneve ndaj Rusisë, që kur Moska nisi pushtimin e tanishëm në shkurt. Sanksionet evropiane kanë shënjestruar edhe eksportet e tyre, që janë kyçe për Rusinë.

Ambasadorët e BE-së do të diskutojnë për sanksionet e ajrit. Që ato të hyjnë në fuqi, duhet miratimi i 27 shteteve të bllokut.

Von der Leyen tha se tani BE-ja po synon të sanksionojë “pothuajse 200 persona dhe entitete” dhe t’ua ndalojë atyre vendeve me viza. Po ashtu, mendja e ngrirjes së aseteve të sanksionuar, përfshin edhe të zyrtarëve ushtarakë, ministrave dhe kompanive të mbrojtjes.

Në pakon e re, Komisioni ka tri banka sanksionimin e saj, përfshin Bankën ruse për Zhvillimin Rajonal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gardianët e Kombit: Urojmë një fushatë të qetë elektorale

Pershendetje per të gjithë shqiptarët kudo qe ndodhen.Ne,Gardianët e Kombit ju urojmë…

Opozita propozoi ministër teknik, pushteti me dilemë nëse ai është në pajtueshmëri me Kushtetutën

Opozita dje propozoi ministër të ri teknik të Punëve të Brendshme, përderisa,…

Aktakuzë ndaj një personi që u merrte deri 200 euro për dokumente false migrantëve

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në…

SHBA-ja dhe Shqipëria akuza Rusisë për armët kimike

Kremlini ka përdorur OKB-në për propagandë Gjashtë shtete anëtare të OKB-së, SHBA-ja,…

Albin Kurti prezanton dy projektet e para për Shëndetësi

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka prezantuar dy projektet e para…